
Mikroregion Ostrožsko - Veselsko
- Online kamery
- Informační centra Ostrožska
- Ubytování
- Služby na Ostrožsku a Veselsku
- Lidové tradice
- Památky a zajímavé osobnosti
- Nejzajímavější akce
- Vinařství a místní speciality
- Příroda
- Letní aktivity
- Zimní aktivity
- Tipy z okolí
-
Propagace regionu Ostrožsko
- Letecké záběry Mikroregionu Ostrožsko-Veselsko
- Nový společenský sál v Ostrožské Nové Vsi
- Diplom Mikroregionu Ostrožsko za časopis Krajem svatého Antonínka
- Putování po Ostrožsku a Horňácku
- Tradiční ovoce Bílých Karpat
- Propagační film Mikroregionu Ostrožsko
- Časopis Krajem svatého Antonínka
- Katalog turistických zajímavostí
- Katalog místních řemeslníků a výrobců
- Orientační mapy obcí a měst
- Virtuální prohlídky obcí
- Podpořte nás
- Propagační panel - Lidová řemesla a výrobky
- Kalendář akcí na Ostrožsku a Myjavě 2011
- Turistika na řece Moravě - Ostrožsko
- Propagace regionu Teplička
- Mikroregion Ostrožsko – Veselsko
- Partnerské stránky
- Předprodej vstupenek Veselského kulturního centra
Mikroregion Ostrožsko – Veselsko
Datum: 14.04.2011
Lokalita: Mikroregion Ostrožsko – Veselsko
Na Obecních úřadech Hrubé Vrbky a Kuželova dnes zavlály české a rumunské prapory. Proč? Právě 14. dubna si totiž v obou obcích připomínají osvobození a tím i konec druhé světové války. Jejich osvoboditeli byli rumunští vojáci. Základní škola v Kuželově při té příležitosti připravila úžasnou akci.
„Za všechno může pan Jan Halíček z Hrubé Vrbky, který přišel s nápadem uspořádat výstavu svých nálezů. Zároveň také pozval členy z Klubu vojenské historie 43. pěšího pluku Brno,“ upřesnil informace ředitel školy Martin Dosoudíl.
„Všechny vystavené exponáty jsem našel tady v okolí. Bedny od minometů mně ale třeba daroval kamarád z Vrbovců. Některé věci půjčili také kamarádi Jakub Koryčanský z Hroznové Lhoty a Vojtěch Bača ze Strážnice. Stále se tady dají nalézt pozůstatky z konce druhé světové války. Hledáme je společně pomocí detektoru kovů. Pomáhá nám také Jaroslav Lašo,“ prozradil iniciátor akce Jan Halíček.
Ve spolupráci se členy klubu vojenské historie 43. pěšího pluku Brno a historikem Miroslavem Hudečkem připravil skutečně více než zajímavý program. Nejdříve se ke slovu dostal Miroslav Hudeček, který dětem ve stručnosti připomněl základní fakta z osvobozování Kuželova a Hrubé Vrbky. Tento muž koncem loňského roku vydal unikátní knihu s názvem Špižůrek času. Podrobně v ní popisuje osvobození jednotlivých obcí hodonínského okresu.
Kromě průvodního slova byl pro děti připravený také krátký filmový dokument o osvobození. Nejvíce je ale stejně zajímaly vystavené exponáty mezi nimiž byly například dobové zbraně, výbava vojáka, munice a uniformy. Doslova v obležení se pak na závěr ocitli dva zástupci z brněnského klubu vojenské historie.
Oba mladí muži byli nastrojení do dobových uniforem. „Představujeme tady vojáky Rumunské královské armády. Já jsem oblečený v letním vzoru uniformy a můj kolega v zimním,“ informoval Kamil Pecháček z 43. pěšího pluku Brno. „Dovezli jsme sem také vzorek standardní výstroje tehdejších vojáků. Část tvoří originály, s nimiž vojáci skutečně bojovali,“ doplnil kolegu Milan Laštůvka.
Oba muži pak upozornili, že jejich členství ve vojenském klubu rozhodně není jen nějaké hraní na vojáky, jak by si někdo mohl myslet. Kromě bojových ukázek z osvobozování různých míst organizují také spoustu výstav, dětské dny, pochody a přednášky. Cílem je, aby děti měly v povědomí, že byla nějaká druhá světová válka. Že to bylo pro náš národ těžké období šesti let, ze kterého nás vysvobodili nějací vojáci.
„Neměli bychom zapomínat, komu vděčíme za svobodu,“ upozornil Milan Laštůvka. „Docela mě nedávnost šokovala v televizi anketa mezi mladými lidmi, kdy se jich redaktoři ptali, kdy byla druhá světová válka. Jedni si mysleli, že v devatenáctém století a druzí ji zase zasadili do let 1980 a 1985. To je přece strašné. Nikoho nenutíme znát přesná data, ale určité povědomí by snad měl mít celý národ,“ zamýšlel se nahlas Kamil Pecháček.
Výstavu je možné v tělocvičně Základní školy v Kuželově vidět ve středu 14. a ve čtvrtek 15. dubna vždy od 15 do 18 hodin. Kdo se na ni nedostane, může zamířit 30.dubna do Strání, kde Klub vojenské historie 43. pěšího pluku Brno předvede na návsi v odpoledních hodinách ukázku z osvobození obce.
Za druhé světové války zahynulo celkem 750 000 rumunských vojáků. Jen při osvobozování bývalého Československa jich koncem války padlo 66 500.
Text a foto: Lenka Fojtíková