orientacni mapka

Mikroregion Ostrožsko - Veselsko

Lidová architektura

Malovaná žudra, modré podrovnávky, muškáty v oknech a ve světnici hliněná podlaha, kachlová kamna, vysoko stlané postele, kroje, na zdi kříž a malované talíře … tak se žilo na Slovácku. Tato kouzelná, tradiční stavení můžete najít na Ostrožsku i dnes.

Búdy v Blatnici pod Svatým Antonínkem

(vinné sklepy) v památkové rezervaci Pod Starýma horama jsou chloubou nejen obce, ale především jejich majitelů, hrdých vinařů. Nejen búdy, ale také vinice a především cenné rady se tu dědí z generace na generaci, z dědů na syny. Výrobě vína se v obci věnuje už také několik žen a kvalitou vín se vyrovnají i zdejším mužům.

 

Památkové domky Na Rajčovně v Hluku

Rolnické domky č. 283 a 284 jsou názornou ukázkou toho, jak se na vesnici žilo a bydlelo v dobách od 17. do poloviny 20. století.
Starší ze dvou domků byl postaven kolem roku 1830. V menším a starším domku je zachovaná původní hliněná podlaha i veškeré zařízení. Stůl, lavice, jediná postel, místnost doplňují kachlová kamna s klasickou chlebovou pecí a černou kuchyní, která vytápěla místnost, kde se spalo i jedlo. K domku patří nářaďovna, malý dvoreček za kterým šumí potůček.

Mladší domek už má dřevěné podlahy. V kuchyni je dominantním kusem zařízení kachlový sporák, na lavkách je rozloženo dřevěné nářadí, potřebné k pečení chleba. V malované jizbě je malé muzeum krojů. Figuríny prezentují kroj všední i sváteční. V největší místnosti jsou nábytek a doplňky z velké části přeneseny z národopisně-historické sbírky Slovácká jizba. Místnosti vévodí rohový stůl s dekorovanými lavicemi, kachlová kamna, malovaná postel, skříň. Rozlehlejší dvorek je - jak to dříve bývalo – vyzdoben ornamenty, charakteristickými pro region. Malba je provedena podle vzoru nejstarších ukázek původního hluckého ornamentu a byla rekonstruována koncem minulého století.
Správu nad domky drží manželé Jelénkovi. Oba domky jsou po předchozí dohodě přístupny veřejnosti po celý rok. Při slavnostnějších příležitostech, jako jsou hody, Dolňácké slavnosti či fašank se z nich ozývá cimbálová muzika.


Kontakt: +420 732 855 257, e-mail: jelenek@uh.cz, www.mestohluk.cz a www.dolnacko.cz
 

Lidový domek Háječek v Ostrožské Lhotě

Na trase cyklostezky do Hluku se nachází lidový domek Háječek s výstavou tradičního vesnického bydlení. Rekonstrukce domku byla spolufinancována Evropskou unií.
V domku je možné prohlédnout si dobový nábytek a nářadí, které běžně sloužilo lidem v každodenním životě.

Kontakt: +420 572 598 725

 

Doporučujeme

 • IMG_5686.JPG
  Památkové domky na Rajčovně č.p. 283 a 284 • Hluk
  Rolnické domky č. 283 a 284 jsou názornou ukázkou toho, jak se na vesnici žilo a bydlelo v dobách od 17. do poloviny 20. století....
 • domecek.jpg
  Lidový domek Háječek • Ostrožská Lhota
  Na trase cyklostezky do Hluku se nachází lidový domek Háječek s výstavou tradičního vesnického bydlení. V domku je možné prohlédnout si dobový nábytek...
 • budy.jpg
  Vinné búdy Pod Starou horou, památková rezervace • Blatnice pod Svatým Antonínkem
  Vinaři v obci zpracovávají značnou část úrody hroznů tradičním způsobem ve vinných sklepech, z nichž nejstarší pocházejí z konce 16. a počátku 17. sto...

Mikroregion Ostrožsko - Veselsko,
svazek obcí pro celkový rozvoj zájmové oblasti

Panský dvůr,
náměstí Míru 664
698 01 Veselí nad Moravou
kontakty | napište nám | realizace Dat • 2009