orientacni mapka 4 3 2 1

Mikroregion Ostrožsko - Veselsko

Naučná stezka Radegast

Náročnost: střední

Naučná stezka na 10 zastaveních představuje historii a přírodu okolí památného vrchu Radhoště (1129 m n. m.) a populární turistické oblasti Pusteven. Je vhodná pro pěší a její délka je 9 km.

Historicko-přírodovědná stezka vás seznámí s přírodními poměry, historickým a kulturním vývojem památné valašské hory Radhošť a vyhlášeného turistického střediska Pustevny. Stezka začíná na Pustevnách a vede po hřebeni Radhoště až ke kapli sv. Cyrila a Metoděje, vrací se stejnou cestou zpět, ale za hotelem Radegast odbočuje dolů po zelené turistické značce. Z ní trasa přechází na vrstevnicovou cestu, která se v posledním úseku vrací zpět na radhošťský hřeben, po kterém se vrací zpět na Pustevny. Stezku je možné absolvovat v průběhu celého roku, tedy v zimě i na běžkách, nejlépe však v období od jara do podzimu.

Na trase ihned na počátku upoutají zejména dřevěné stavby architekta Dušana Jurkoviče, národní kulturní památky Maměnka a Libušín. Po trase dále uvidíte Jurkovičovu rozhlednu Cyrilku, sochu slovanského boha Radegasta, jejímž autorem je frenštátský rodák Albín Polášek. Na Radhošti je možné vidět další jeho dílo, bronzové sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Na Radhošti je také kaple s dřevěnou zvonicí. Zastavení na trase zpět z vrcholu se již věnují přírodním zajímavostem, představí národní přírodní rezervaci Radhošť, chránící 200 let staré lesní porosty s typickou flórou a faunou, vývojové procesy v lesích i způsoby hospodaření ve zdejší valašské krajině.

O stezku pečuje ZO ČSOP Valašské Meziříčí a Správa CHKO Beskydy.


Mikroregion Ostrožsko - Veselsko,
svazek obcí pro celkový rozvoj zájmové oblasti

Panský dvůr,
náměstí Míru 664
698 01 Veselí nad Moravou
kontakty | napište nám | realizace Dat • 2009